Jak pečovat o zdraví močové soustavy?

Důležité rady, které Vám pomohou zůstat zdravé a v pohodě

Podle statistik více než každou druhou ženu potrápí alespoň jednou za život močové cesty či močový měchýř*. Měly by tedy své močové soustavě poskytovat tu nejlepší péči.

* Kladenský J: Nekomplikované infekce dolních močových cest u žen - možnosti léčby a prevence. Urol.praxi 2018; 19(1); 10 - 15

Jak tedy udržet močové cesty zdravé? 

Úplným základem je dostatečný pitný režim. Denně byste měla vypít alespoň 2–2,5 litru tekutin, ideálně vody.

Nezadržujte moč do poslední chvíle. Jakmile pocítíte nutkání si odskočit, potřebu vykonejte. Močovým cestám prospívá pravidelné proplachování, aby se v nich nemohly množit nežádoucí mikroogranismy, jako např. E. coli.

Udržujte se fit. Zdravý životní styl a dostatek pohybu prospívá celkovému zdraví a odolnosti organismu.

Jak vhodná strava pomáhá bránit se proti mikroogranismy, jako např. E. coli?

Doporučuje se podporovat obranyschopnost vhodnou stravou a také dostatečným příjmem vitamínů. Je prokázáno, že např. vitamín D3 podporuje správnou funkci imunitního systému. Pro zdraví našeho organismu je také důležitá vyvážená střevní mikroflóra, kterou lze podpořit užíváním správných probiotik. Vhodné je např. probiotikum Saccharomyces boulardii, které je jedinečné tím, že není ovlivňováno působením antibiotik.

Chcete-li ještě více zamezit uchycení E. coli v močových cestách, zařaďte do své stravy potraviny obsahující D-manózu, jako jsou jablka, hrušky, borůvky či brusinky. Přirozený obsah D-manózy je nízký, proto je vhodné D-manózu užívat i v podobě doplňku stravy.  

V doplňku stravy FEMANNOSE® P ProDuo naleznete vysoký obsah D-manózy i brusinek s aktivní složkou PAC typu A. Pomáhá tak udržet Vaši močovou soustavu zdravou. Navíc obsahuje i probiotika a vitamín D3, který podporuje zdravou obranyschopnost organismu. FEMANNOSE® P ProDuo tak představuje JEDINEČNOU PÉČI O VAŠI MOČOVOU SOUSTAVU!

Jak vhodná strava pomáhá bránit se proti mikroorganismům E.coli?

Na co nezapomínat?

Důležitá je i pravidelná a důkladná intimní hygiena. Volte vhodné přípravky, které nenarušují poševní mikroflóru a nevysušují sliznice. Vhodnější je také sprchování namísto koupele. Doporučená je rovněž hygiena před a po pohlavním styku.

Dávejte si pozor na prochladnutí. Nesedejte si na studené povrchy a dle počasí se přiměřeně oblékejte. A pozor, prochladnout můžete i v létě. Nezůstávejte delší dobu v mokrých plavkách. Jednoduchý tip: 
kupte si k hornímu dílu plavek dva spodní a ty si převlékejte. Vhodné je také volit jiný druh kalhotek než tanga, a to i u běžného denního spodního prádla.

Kdo by měl věnovat svým močovým cestám zvýšenou pozornost?

Obecně všechny ženy. Každá žena je vzhledem k anatomii a uložení močových cest náchylnější k uchycení E. coli na sliznici močové soustavy. Mikroorganismy E. coli se běžně vyskytují v malé míře v zažívacím traktu, a tak se mohou dostat tam, kam nepatří.

Těhotným, kojícím a starším ženám je doporučena konzultace s lékařem.

Co lze tedy považovat za rizikové faktory vzniku dyskomfortu v močových cestách?

Od stresu až po nesprávnou intimní hygienu: existuje mnoho důvodů, které podporují množení E. coli v močovém měchýři nebo močových cestách. K nim patří:

  • Oslabený imunitní systém: Stres, nedostatek spánku, podchlazení nebo nevyléčené nachlazení mohou imunitní systém velmi zatěžovat. Pokud se pak E. coli dostanou do močového měchýře, imunitnímu systému se za těchto okolností nepodaří škodlivý mikroorganismus včas zdolat.
     
  • Nadměrná nebo nesprávná intimní hygiena: E. coli se při intimní hygieně mohou dostat ze střev do intimní oblasti, pokud se po vykonání potřeby otíráte zezadu dopředu, tedy z anální oblasti do oblasti genitálií. 
    Ale i příliš důkladná intimní hygiena může vést k narušení rovnováhy. Parfémovaná mýdla a sprchové gely mohou narušit zdravé pH intimní oblasti, a tak mikroorganismům usnadnit cestu tam, kde nejsou žádoucí.
     
  • Nízká hydratace: Kdo málo pije, má také menší nutkání močit – močová trubice se tak méně často proplachuje a nežádoucí mikroorganismy mají více času se uchytit a množit.
     
  • Častý sex: během sexuálního styku se E. coli snadno dostanou k ústí močové trubice. Ženy by proto měly záhy po pohlavním styku vyprázdnit močový měchýř, aby se vyplavily nežádoucí mikroorganismy, které se tam během styku mohly dostat. Po pohlavním styku je vhodná i základní intimní hygiena.
     
  • Některé metody antikoncepce: ne všechny antikoncepční metody jsou stejně dobře snášeny. Diafragma nebo spermicidy mohou podráždit intimní oblast a usnadnit tak cestu E. coli do močového měchýře.

Nestyďte se navštívit lékaře!

To platí všeobecně, močové cesty nevyjímaje. Pokud si nejste jistá svým zdravotním stavem, něco vás trápí, je vhodné zajít do lékárny poradit se s lékárníkem nebo přímo k lékaři. Můžete navštívit svého praktického lékaře, gynekologa či urologa.

FEMANNOSE® P ProDuo

FEMANNOSE® P ProDuo

FEMANNOSE® P ProDuo je inovativní a na českém trhu jedinečný doplněk stravy s vysokou dávkou D-manózy, probiotikem S. boulardii, vitamínem D3 a výtažkem z brusinek pro zdraví močových cest a močového měchýře. Je vyráběn v souladu se všemi kritérii vysoké kvality.

  • Vlastnosti produktu
    • Prémiová péče o zdraví Vašich močových cest
    • Vhodné jako doplněk při léčbě antibiotiky předepsanými na močové cesty či močový měchýř
    • Příjemná ovocná chuť (malinová)
    • Bez lepku, bez laktózy
    • Vhodné i pro diabetiky (0,3 BU)
    • Pro dospělé a dospívající od 14 let
    • Balení obsahuje 20 dvoukomorových sáčků
  • Složení

    D-manóza (2 g), probiotikum S. boulardii (2 miliardy CFU/ktj), brusinky a vitamín D3 v jednom sáčku

FEMANNOSE® P ProDuo žádejte ve své lékárně.

FEMANNOSE® P ProDuo najdete také v nabídce těchto online lékáren.

Máte dotaz k přípravku FEMANNOSE® P ProDuo?

Napište nám, rádi Vám pomůžeme.

M.C.M. Klosterfrau Healthcare s.r.o.
Želetavská 1449/9,
140 00 Praha 4

Kontaktujte nás!